Saugi mažylio kelionė automobiliu

Kada vaikas saugus automobilyjeDauguma tėvų neįsivaizduoja gyvenimo be automobilio. Kone nuo pirmųjų gyvenimo dienų į automobilį sodinamas ir vaikas. Keliuose darosi vis pavojingiau, todėl kūdikius ir mažus vaikus draudžiama vežti be specialių automobilinių kėdučių. Kad jos būtinos vaiko saugumui, mama ir tėtis gerai žino, tik dažnas pasimeta parduotuvėje išvydęs daugybę įvairiausių automobilinių kėdučių modelių. Kaip išsirinkti geriausią?

Automobilinė kėdutė – pagal ūgį ir svorį

Pirmiausia, kėdutė turi atitikti vaiko amžių, ūgį ir svorį. Rasite penkių grupių kėdutes. Pirmosios 0+ grupės automobilinės kėdutės, tinka patiems mažiausiems – iki 13 kilogramų sveriantiems vaikams nuo gimimo iki maždaug 9 –12 mėnesių (atsižvelgiant į tai, kaip stipriai vaikas sėdi ir koks jo ūgis). Šios kėdutės gali atlikti daugiau funkcijų, o tvirtinimas – nugara į eismą, daug saugesnis mažyliui, nes jo kaklo ir nugaros raumenys dar nepakankamai tvirti.

Vaiko saugos kėdutę galima tvirtinti ir automobilio priekyje – šalia vairuotojo, tačiau turite pasirūpinti, kad būtų išjungtos oro pagalvės (tai labai svarbu autoįvykio metu – juk išsiskleidus oro pagalvei, nugara į kelią pritvirtinta kėdutė didžiule jėga būtų prispaudžiama prie sėdynės atlošo).

Dauguma šios grupės kėdučių turi rankenas, kuriomis jas patogu nešti, kėdutes taip pat galima tvirtinti ant vežimėlio važiuoklės. Kai kuriuos modelius namuose galima naudoti kaip supamąją arba paprastą kėdutę. Tokioje kėdutėje vaikas gali keliauti drauge su jumis apsipirkti arba į svečius.

Pagrindiniai požymiai, kad pirmoji kėdutė – nešioklė per maža: stiprus vaiko noras (ir sugebėjimas) savarankiškai sėdėti stačiu kampu, kėdutės galinę dalį praaugusios kojytės (vaikui nepatogu sulenktomis kojytėmis remtis į automobilio sėdynės atlošą), veržimas per pečius bei per trumpi saugos dirželiai.

Pirmosios (I) grupės automobilinės kėdutės – skirtos maždaug nuo 9 mėnesių iki ketverių metų 9 –18 kilogramų nenuoramoms. Šios kėdutės turi reguliuojamus saugos diržus, tvirtinamos ant galinės ar priekinės sėdynės, vaikas sodinamas eismo kryptimi. Tačiau pasaulyje įsigali nauja tendencija, paremta daugeliu tyrimų ir autoįvykių testavimu (angl. Crash test), – kėdutėse vaikus saugiau kuo ilgiau vežti nusuktus priešinga važiavimui kryptimi. Netgi iki 4 metukų. Skandinavijoje jau ne vienerius metus tėveliai puikiai tai supranta ir renkasi didesnes automobilines kėdutes, kurias galima tvirtinti priešinga važiavimui kryptimi. Mokslininkai ištyrė, kad nugara vežamas vaikas, staiga stabdant ar autoįvykio metu, net 80% stipriau apsaugomas nuo nugaros slankstelių traumos ir kaklo patempimų.

Kokybiškos automobilinės kėdutės ypatingos anatominės struktūros ir reguliuojamos įvairiomis padėtimis. Ypatingo saugumo suteikia vidinius kėdutės saugos dirželius pakeitęs saugos staliukas – pagalvėlė. Tokioje kėdutėje, kai vaikas sodinamas veidu važiavimo kryptimi, nebėra įprastų vidinių dirželių. Vaiką prilaiko šis staliukas saugos pagalvė, kuri užtikrina, kad staigaus stabdymo metu vaiko kūnelis bus sulaikytas didelio paviršiaus. Dėl to apsaugomi jo vidaus organai bei stuburas, be to, vaikas neišslys (taip nutinka, kai tėveliai nepakankamai užveržia saugos dirželius – „palieka vaikui laisvės“).

Antroji ir trečioji grupės dažnai sujungiamos kartu, nes vyresnių vaikų automobilinės kėdutės turi prisitaikyti prie sparčiai augančio ir tystančio vaiko poreikių. 2 ir 3 grupės automobilinės kėdutės neturi saugos diržų, jos „auga“ į viršų, kartais – ir į pečių plotį. Vaikui užsegami automobilio saugos diržai, tačiau nemanykite, kad specialios kėdutės jau nebereikia. Tik automobilinė kėdutė gerai prilaiko automobilio saugos diržą, kuris tinkamai apjuosia vaiko petį, be to, vaikas sėdi taisyklingai kilstelėtas. Tokia kėdutė ir toliau saugos Jūsų vaiko galvytę, pečius, o užsnūdus, neleis tabaluoti galvytei ar remtis į stiklą. Šią kėdutę naudosite net iki 12 metų, arba kol vaiko ūgis pasieks 135 cm.

Automobilinės kėdutės tvirtinimas ir saugumas

Labai svarbus kėdutės tvirtinimo ant automobilio sėdynės būdas. Universaliausias tvirtinimo būdas – automobilio saugos diržais. Taip tvirtinamą kėdutę galima naudoti visuose automobiliuose. Tačiau Europos statistiniais duomenimis, aštuonios iš dešimties tokiu būdu sumontuotos kėdutės tvirtinamos netinkamai – mama ir tėtis neįsigilina į gamintojo reikalavimus, neužveržia diržų arba jų neperveria per visas tam skirtas detales.

Todėl buvo išrastas naujas tarptautinis tvirtinimo standartas – ISOFIX. Ši tvirtinimo sistema suteikia kėdutei stabilumo stabdymo ir šoninio smūgio metu. Jo akivaizdus privalumas – greitas ir paprastas automobilinės kėdutės tvirtinimas, kuriuo neįmanoma kėdutės pritvirtinti netinkamai, nes ji „prisegama“ tiesiogiai prie automobilio korpuso metalinėmis jungtimis. Jums tereikia išgirsti – „klikt“ ir būsite ramūs, kad kėdutę naudojate saugiai. Dažnai tėveliai galvoja, kad jų automobilyje ISOFIX jungties nėra. Tačiau maždaug nuo 2002 metų gaminamuose daugelio ženklų automobiliuose jos jau buvo montuojamos. Jei abejojate, jau šiandien atidarykite savo automobilio dureles ir patikrinkite: galite maloniai nustebti jas radę. Taip pat šiuo klausimu jums tikrai padės profesionalūs automobilines kėdutes parduodantys konsultantai.

Nuo šoninių smūgių apsaugo speciali reguliuojama teleskopinė apsaugos sistema (L.S.P.) arba specialios šoninių smūgių apsaugos detalės, tarsi kėdutės „ausytės“.

Vaikui patogu, mamai praktiška

Patikimas vaiko saugumas automobilinėje kėdutėje nebūtinai siejamas su visišku jo suvaržymu. Judriam vaikui nepatogu ir nuobodu stipriai surištam automobilyje. Todėl garsūs gamintojai siūlo automobilines kėdutes su aukščio ir pločio reguliavimo mechanizmais. Jose vaikas patikimai pritvirtinamas ir tuo pačiu gali atlikti minimalius judesius. Patogi vaikui paaukštinta automobilinė kėdutė, ant kurios jis gali geriau matyti aplinką. Užmigęs mažas vaikas patogiai jausis kėdutėje su reguliuojama galvos atrama, atsilošiančia keliomis pozicijomis. Miegančio vaiko galva nenusvirs į šoną.

Papildomą komfortą suteiks automobilinė kėdutė su ventiliacijos angomis atloše ir sėdynėje. Mažylį apsaugosite nuo prakaitavimo ir karštą vasaros dieną. Svarbi ir kėdutės apmušalų kokybė, taip pat – nuimamas viršutinis sluoksnis, kurį galima išskalbti.

Jeigu vaikas nenori važiuoti kėdutėje

Automobilinę kėdutę išrinkote, o ką daryti, jei vaikas nenori joje sėdėti? Teks pasitelkti visas įmanomas gudrybes ir išmonę – klauskite ir draugų patarimų: kartais jie būna paprasti, bet genialūs. Galbūt padės skanus užkandis (nebijokite dėmių – kėdutės apmušalus išskalbsite!), o galbūt – įdomus naujas žaidimas). Paūgėjusiam pypliukui galima pademonstruoti avarinę situaciją su žaislinėmis mašinėlėmis ir jose sėdinčiomis lėlėmis. Taip, kad jis suprastų, kokie pavojai slypi ir kaip galima jų išvengti. Tą patį mažyliui gali pademonstruoti ir filmukas.

Automobilinė saugos kėdutė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook